A&A KONSULTING
Od 29 lipca 2022 r. będzie obowiązywać ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców. Jednym z rozwiązań z jakich kredytobiorcy będą mogli skorzystać jest skorzystanie z wakacji kredytowych.
Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:
Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.
Przepisy dają częściową możliwość wyboru, które raty chcemy zawiesić. Jeśli ktoś chce w pełni skorzystać z wakacji kredytowych ( czyli odroczyć 8 rat) to musi zawiesić ratę sierpniową i wrześniową w okresie od września do grudnia może wybrać kolejne dwie, a w przyszłym roku po jednej na kwartał.
Im późniejsza rata tym jej wysokość może być wyższa. Co zatem najlepiej zrobić ?
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zawieszenie rat, które przypadają później!
Ponieważ oprocentowanie kredytów wciąż rośnie i prawdopodobnie będzie nadal rosło.
A zatem warto rozważyć zawieszenie w następujący sposób:
W roku 2022 raty:
-sierpniowa
-wrześniowa
-listopadowa
-grudniowa
W roku 2023 raty
-marcowa
- czerwcowa
-wrześniowa
-grudniowa
Z wakacji kredytowych będą mogli skorzystać klienci, którzy spełnią łącznie dwa warunki: zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakańczają okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Banki mają obowiązek udostępnić możliwość składania wniosków od dnia wejścia ustawy, czyli od 29.07.2022 r. UOKiK będzie się bacznie przyglądał się procesowi wrażania przepisów przez banki oraz analizował czy instytucje nie utrudniają tego procesu klientom.
Istnieje jednak obawa, czy po skorzystaniu z wakacji kredytowych będą odnotowani w Biurze Informacji Kredytowej, co obniży ich scoring i utrudni im uzyskanie w przyszłości kredytu. Musimy pamiętać o tym, iż BIK na pewno odnotuje ten ruch, choć trudno jeszcze przewidzieć, jakie to będzie miało konsekwencje. Musimy pamiętać jednak, że banki prognozują wiarygodność finansową klientów na bazie historycznych zachowań.
Jeśli banki zakwalifikują kredyt objęty "wakacjami" do kategorii zagrożonych może się okazać, że taki klient nie będzie mógł dostać nowego kredytu w najbliższych 12 miesiącach od momentu takiej klasyfikacji, ale to nie ma nic wspólnego z wpisaniem do BIK. Sprawa w tym zakresie nie jest jasna, bo jedna z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego może pozwalać na zastosowanie wyjątków od tej reguły.
Jeśli zastanawiasz się, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze- zapraszamy do kontaktu. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę abyś mógł spokojnie podjąć właściwą dla siebie decyzję.
Ul. Lipowa 3d , 30-702 Kraków
NIP: 679 323 35 92
REGON: 521298766
KRS: 0000955896
BIURO: Bartosza Głowackiego 35,
32-800 Brzesko